1. Ana Sayfa
 2. Telefon & Tablet
 3. Zenfone'da OTA Güncellemesi Sonrası Root'un İptalini Engelleyin

Zenfone'da OTA Güncellemesi Sonrası Root'un İptalini Engelleyin

SuperSU-Pro-Survival-Mode-Hayatta-Kalma-Modu

Zenfone’lar OTA yoluyla yani telefon şebeki veya Wi-Fi bağlantısı üzerinden otomatik güncelleme yoluyla yaptığınız güncelleme işlemi sonrası var olan Root yetkisini telefon yitirebilir ve yeniden Root gerekebilir. Bunun önüne geçmek için bu yazıdaki talimatları izlemeniz yeterlidir.

Niçin Root Güncelleme Sonrası Kaybedilir?

Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android’de tıpkı Windows’taki Administrator gibi Root yetkili kullanıcı hesabıyla gelmektedir. Standart olarak Android size Root yetkilerini vermez. Root’lama bir nevi Root hesabını ve SU tabanını aktifleştirmektir. Uygulamalar SU tabanına çağrıda bulunarak Root yetkisine kavuşur ve Android’in güvenliğini kırıp çok daha güçlü şeyler yapabilirler. Android önceden Root yetkisiyle gelmez, çünkü özellikle teknik bilgisi yetersiz kullanıcılar için güvenlik problemleri önplana çıkabilir. İşte bu yüzden güncellemeler Root yetkisini iptal etmektedir.

Yazının devamı için aşağıdan sayfayı değiştirin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (14)

 1. Dün rootlu Zenfone 5 cihazıma Lollipop iyileştirme güncellemesi geldi. Bende yükledim. Yüklemez olaydım rootu kaybetmekle kalsaydı keşke… Açılış ekranında takılı kaldı. Neyse sizin bilgileriniz alıntı olsa bile güzel anlatımınız sayesinde kurtardım cihazımı. Orjinal Romu flaşladım. Umarım diğer kişilerin de başına gelmez. 3 Saatimi aldı düzeltmek. Bir de buna da çözümünüz varsa paylaşırsanız çok iyi olur.

 2. Telefonumu rootlarsam kullandığım paket gidermi

 3. Telefonumu rootlarsam kullandığım pakette gidermi

 4. b sorun şu şekilde ben telefonu rootladım ve ota dan güncelleme geldi fakat güncellemeyi indiriyorum kuruyorum telefon yeniden başlarken hata veriyor güncellenmiyor

 5. Şunu sormak istiyorum;
  Ben şimdi telefonu yeni aldım ve root yapmak istiyorum ve telefon bana 4.3 JB ile geldi? Doğru mudur.
  Bu aşamada iken telefonu RootZenfone ile rootlayıp(Yani pcye bağlamadan sadece uygulama ile) daha sonra da survival modu aktfleştirip, telefonu OTA ile 4.4 kitkat ve en son sürümüne güncelleyebilir miyim?

  • Furkan Güneş
   6 sene önce

   Eğer telefonunuz Wifi aracılığı ile güncellemeyi görüyorsa denemenizde fayda var. Ancak Wifi aracılığı ile görmüyorsa, manuel güncelleme yaparsanız Root iptal olacaktır.

 6. çalIntI dedin madem cümle sana tahakkuk etti olmadI iş ukbada çözülür. iftira ne büyük gaflettir

 7. Admin bence alıntıdı yazısı ve kaynak siteyi yazarsan arkadaşlar rahatlar..Kafaya takma ve bide buna cevap verirsen bi soru sormak istiyorum zenfone 5 ile ilgili

  • Furkan Güneş
   6 sene önce

   Kaynak bağlantısı sayfaya eklendi. Normalde de eklerim ancak bu makalede unutmuştum. Diğer tüm makalelerimde kaynak belirtiyorum.
   Buyur soruyu sorabilirsin.

 8. Her bilginiz çalıntı

  • Furkan Güneş
   6 sene önce

   Sormadan, soruşturmadan yorum yapmışsınız. Normalde onaylamayacaktım ama rezaletinizi herkes görsün istedim. İddanızı ispatla mükellefsiniz, eğer ispat edemezseniz oldukça adi birisi olduğunuzu kanıtlamış olursunuz.

   • evet iddanızı ispatlamak zorundasınız, arkadaş aktif bir zenfon kullanıcısı ,bu konuları siz yazdınızda sizdenmi çaldı, milletin ağzı yalama oldu önüne gelene hırsız diyor ortada ispat yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.