1. Ana Sayfa
 2. Telefon & Tablet
 3. Zenfone'lar için Versiyon Düşürme (Downgrade) Rehberi

Zenfone'lar için Versiyon Düşürme (Downgrade) Rehberi


Zenfone’larda versiyon düşürme rehberi sayesinde eski versiyonlara dönebilmeniz mümkün oluyor.

Bu rehber için 地球新球长 ve 2smoke‘a teşekkürler.

Uyarı!
Buradaki anlatım eskimiştir. Yeni anlatım için lütfen buraya tıklayın.

Zenfone Versiyon Düşürme Talimatları

 1. Bu linkten sürücüleri ve ASUS PC Link‘i indirip yükleyin, ADB Fastboot‘u da indirip masaüstünde bir klasöre çıkarın.
 2. ASUS’un sitesinden edinebileceğiniz herhangi bir güncelleme dosyasını (***-user.zip uzantılı olan, eğer dosyanın sonunda ***-user.zip ifadesi yoksa o arşivi bir klasöre çıkarın, daha sonra çıkardığınız klasörün içindeki ***-user.zip doyasını alın) masaüstündeki ADB Fastboot klasörünün içine kopyalayıp adını “update.zip” olarak değiştirin.

  Güncelleme dosyalarını edinebileceğiniz adresler: Zenfone 4 için | Zenfone 5 için | Zenfone 6 için

  İstediğiniz herhangi bir WW uzantılı olan dosyayı indirin (Manuel Güncelleme Rehberinde hangi dosyayı nasıl seçeceğinizi öğrenebilirsiniz)

 3. update.zip arşivinin içindeki boot.img, fastboot.img ve recovery.img dosyalarını ADB Fastboot klasörünün içine çıkarın (yani update.zip’in olduğu yere). Sonuçta ADB Fastboot klasörünün içinde hem güncelleme dosyası olan update.zip dosyası olacak hem de bununu içinden çıkardığınız 3 dosya olacak.
 4. Telefonunuzu kapatın ve DroidBoot ekranını açın (nasıl mı, tıklayın)
 5. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.
 6. Şimdi ADB Fastboot klasörünün içinde boş bir alana farenin sağ tuşuyla tıklayıp “Komut penceresini burada aç”ı seçin.
 7. Komut penceresine aşağıdaki komutları sırasıyla yazın, her satırı yazdıktan sonra klavyeden [Enter] tuşuna basın ve hem komut penceresindeki hem de telefondaki göstergeleri takip ederek herbir işlemin bitmesini bekleyin ve sonraki satırdaki komutu yazıp tekrar [Enter] a basın:
  fastboot flash boot boot.img
  fastboot flash fastboot fastboot.img
  fastboot flash recovery recovery.img
 8. Bu işlemler bitince telefonun Recovery bölümüne erişip (nasıl mı, tıklayın), apply update from ADB‘yi seçin ve bilgisayarınızdaki komut penceresine aşağıdaki komutu girin:
  adb sideload update.zip
 9. Telefonun ekranında bir yüzdelik belirecek, bu yüzdeliği takip edin ve %100 olup bittikten sonra herhangi bir “Error, fail” gibi hata almamışsanız telefonun USB kablosunu çıkarın ve güç düğmesini 4 saniye basılı tutarak telefonu kapatın, kapandıktan sonra telefonu açın.
 10. Bitti. Artık telefonunuzda önceki sürüme dönmüş bulunmaktasınız.

Kaynaklar: asuszenfoneblog.com, donanimhaber.com

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (52)

 1. rambo_ft_avatar

  Bu işlemler cihazı garanti kapsamı dışına çıkarmıyor değil mi?

 2. rambo_ft_avatar

  Ayrıca bunu yaptıktan sonra Wifi ile son güncellemeleri almakta sorun yaşar mıyım?

  • rambo_ft_avatar
   6 sene önce

   Bazı versiyonlarda OTA güncellemesi yapılamıyor, son güncellemelerle OTA sorunu giderildi. Eğer OTA ile güncelleme almazsanız dahi manuel güncellemeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Sonuçta her iki yolda aynı kapıya çıkıyor, hiçbir riski de yok. Garantiyi de etkilemiyor.

 3. rambo_ft_avatar

  8. adımdaki recovery bölümüne kadar herşeyi yaptım. REcovery kısmına girdim telefon yeniden başladı, apply update from ADB’yi seçtim ve komut dosyasına gerekli olanı yazdım. error: closed hatası aldım. Telefon boot ekranında kalıyor yardımcı olabilir misiniz?

  • rambo_ft_avatar
   6 sene önce

   Hatanın ayrıntılarını biraz daha verebilir misiniz? Ekranda tam olarak ne yazıyor?

 4. rambo_ft_avatar

  Ben bu yazdıklarını adım adım hepsini yaptım. 4,4,2 den 4,3 e dönmeye çalışıyorum fakat yükledikten sonra asus ve dönen işaret olan yerde kalıyor açılmıyor telefon. boot ve fastboot img leri tekrar yükledim tüm formatları attım bir değişme olmadı bu sorun hakkında bilgin var mı?

  • rambo_ft_avatar
   6 sene önce

   Recovery.img dosyasını da kullanın. Bu anlatım yoluyla 4.3’e dönemediyseniz bu linkteki anlatımda “FİRMWARE DÜŞÜRME (BİR ALT VERSİYONA DÖNÜŞ)” başlığı altında söylenenleri uygulayın.”EĞER KENDİ SEÇTİĞİNİZ FW İLE DÖNÜŞÜ YAPAMDIYSANIZ;” kısmına da bakın.

 5. rambo_ft_avatar

  Merhabalar. Daha önce Zenfone 6 için son sürüm güncellemesini gerçekleştirdim ama versiyon düşürme işleminde ise ww 1.18.40.12 sürümünü kullandım ve %100’e ulaştı. Ama 30 saniye kadar sonra aşağıdaki hatayı aldım:
  http://i.hizliresim.com/12qMJB.jpg

 6. rambo_ft_avatar

  Hocam bi önceki yorumumdaki 1.18.40.12 versiyonunda çıkan sorunu hallettim. Bu sürümü değil 1.17.40.19 sürümünü kursunlar. Sonrasında 1.18.40.12’ye güncelleme yapıyor.

 7. rambo_ft_avatar

  kardes benim sormak ıstedıgım kitkat sürümünden Jelly Bean,a direk firimvare düsürme ile gecebılırmıyım yukarıda anlattıgın gıbı ayrıca Jelly Bean romu hangısıdır tel zenfone6 tesekurler

 8. rambo_ft_avatar

  hocam herşey normal oldu fakat bu komutta takıldım adb sideload update.zip cannot read uptate yazıyo komut sayfasında

  • rambo_ft_avatar

   Uyarı metninde yazan adrese uğrayın, bu anlatım eskimiştir. Yeni anlatımda yardımcı olabilirim.
   Düzenleme: Yeni anlatıma uğramadan önce, update.zip dosyasının adını update olarak değiştirin ve “adb sideload update” komutunu girmeyi deneyin.

 9. rambo_ft_avatar

  Bütün adımları uyguluyorum. Recovery e girdikten sonra adb sideload update.zip yazınca error:closed hatası alıyorum.

  • rambo_ft_avatar

   Peki adb sideload komutunu girdiğiniz aşamada, “adb devices” (tırnak işaretleri olmadan) komutunu girin ve komut ekranında aşağıdaki gibi bir yazı gelip gelmediğini kontrol edin:
   List of devices attached
   ****************** sideload

 10. rambo_ft_avatar

  Şimdi ADB Fastboot klasörünün içinde boş bir alana farenin sağ tuşuyla tıklayıp “Komut penceresini burada aç”ı seçin.
  1-zip dosyasının içindemi yapıyoruz bunu
  2- eğer öyleyse öyle bir seçenek yok, nasıl yapabilirim
  teşekkürler..

 11. rambo_ft_avatar

  Eğer bunu yaparsam garantiden çıkar mi

 12. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Recory ekranında komut yok diyor.

 13. rambo_ft_avatar

  Lolipopun son sürümüne güncelledigim asus zenfone 5imde arama sırasında karsı tarafa ses gitmeme sorunu yasıyorum. Sizce bunun nedeni yazılımsal mı yoksa donanımsal mı ?

 14. rambo_ft_avatar

  Merhabalar öncelikle bu güzel anlatımınız için çok teşekkürler. Sormak istediğim ufak bir şey var eğer ki bu yöntemle versiyon düşürürsek telefon sıfırlanır mı?

 15. rambo_ft_avatar

  Tekrardan merhaba. Zenfone 6 kullanıyorum tüm söylenenleri uyguladım hiçbir sorun yaşamadım ama telefon açılmıyor Asus ve dönen logoda takılı kaldı ne yapabilirim lütfen yardım 🙁

 16. rambo_ft_avatar

  arkadaşım kusura bakma ama çok zor anlatmışsın yani kaç saatir uğraşıyorum lanet olası zenfone 4 lere lollipop güncellemesi uzun süre gelmedi bir şekilde zenfone 4 lollipop yükledim ama telefonu aşırı yavaşlattı reset attım ama ben ilk sürüme dönmek istiyorum rica etsem insanların anlayabileceği bir dilden anlatsan hiç fena olmayacak lollipop güncellemesi gerçekten çok kötü

  • rambo_ft_avatar

   Yazılı TÜRKÇE anlatım yaptım mı? Yaptım.
   Videolu TÜRKÇE anlatım yaptım mı? Yaptım.
   Bunlar yeterli gelmiyorsa başka kapıya.
   Düzenleme: Sanki anlatımı hayvanlara yapmışım gibi kendiniz dışındakileri ve beni küçümsemenizi de terbiyenize vuruyorum. Özellikle yorumunuzu yayından kaldırmıyorum ki sizin gibileri herkes tanısın.

 17. rambo_ft_avatar

  bu işlemleri yaparsam telefonda verilerim silinir mi ?

 18. rambo_ft_avatar

  Allah sizden razı olsun elinize sağlık çok güzel ve öenmli bir bilgiydi devamını diliyoruz kolay gelsin

 19. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  kardsm ben REcovery kısmına geldim telefonu dediniz gibi ubden cıkardım acılmadı ya acılında güç ve ses kısmaya bastım ekrana bos kutuda olan usb ve sonra dolup kırmızı oluyor ve pc tanımıyor nolur yardım edin kaldım böyle

 20. rambo_ft_avatar

  Kolay gelsin.
  Benim telefonda çok garip bir durum var.
  Telefon Zenfone 6.
  WW-2.22.40.44 firmware içindeki boot dosyalarını aşağıdaki gibi atıp adb’den yükleme yapınca aynı firmware açılıyor.
  fastboot flash boot boot.img
  fastboot flash fastboot fastboot.img
  fastboot flash recovery recovery.img
  Veya WW-3.24.40.78 içindeki dosyalarla birlikte adb den yükleyince yine açılıyor ve normal çalışıyor.
  Ancak 2.22.40.44 versiyonundan önceki hangi versiyonu boot dosyalarıyla birlikte downgrade etmeyi denediysem hiçbiri başarılı olmadı, hatta recovery mod bile açılmıyor Asus logosunda kalıyor. Bu yüzden mecburen 2.22.40.44 ve üzeri versiyon kullanmak zorunda kalıyorum.
  Sorun neden olabilir acaba?

  • rambo_ft_avatar

   Sadece fastboot komutlarıyla ilgili dosyaları flaşlamak, ilgili firmware’ı yüklemek için yeterli değil. Recovery’den yapılması gereken işlemleri de yapmanız gerekiyor.

   • rambo_ft_avatar

    ilgili dosyaları flashladıktan sonra recovery’e normalde girip
    adb sideload fw.zip
    komutuyla ilgili firmware i yüklüyorum ama sıkıntı, önceki firmwarelerin boot dosyalarını flashlayınca ortaya çıkıyor. telefon asus logosunda takılı kalıp hiçbir şekilde recovery’e girmiyor. sadece WW-3.24.40.78 ve 2.22.40.44 firmware lerdeki boot dosyalarını flashlayınca recoverye girebiliyorum.
    dnx, dnx_osr ve ifwi dosyalarında da sıkıntı yaşıyorum.
    xfstk ile 3.24.40.78 firmware den bu dosyaları flash yapınca asus logosu geliyor ama başka bir firmwareden mesela 1.17.40.16, 2.19.40.18, 2.21.40.39 gibi firmware içindeki ifwi dosyalarını flash yapınca telefona asus logosu bile gelmiyor ekran görüntüsü karmaşık ve okunmaz bir şekilde çıkıyor.

 21. rambo_ft_avatar

  merhaba ben bugün 3.24.40.78 sürümüne güncelledim ancak telefon simkart okumaz oldu ne yapmalıyım lütfen yardım.

 22. rambo_ft_avatar

  adb sideload update.zip
  bu kodu girdikten sonra komut satırında device not dound hatası alıyorum..

 23. rambo_ft_avatar

  lollıpop güncellemesinin ardından com.androıd.phone durduruldu hatası alıyorum ve sim kartı okumuyor format attım ancak düzelmedi yardım ederseniz sevinirim

 24. rambo_ft_avatar

  Merhaba bende zf2 ze550kl var android 6.0 guncelleme yaptım ama şarj skıntısından dolayı geri 5 e dönmek istiyorum bu yöntem işe yararmı acaba hafıza kartına atıp recovery den update from sdcart dedim fakat eski versiyon dedi yüklemedi

 25. rambo_ft_avatar
  4 sene önce

  Sadece şarj değil karşıdan arandığında ekran kilitleniyor. Kapatıp açmak gerekiyor

 26. rambo_ft_avatar

  Bu islemler telefonu garanti dışı bırakır mi?

 27. rambo_ft_avatar

  boot.img, fastboot.img ve recovery.img yerine sadece boot.img ve droidboot.img dosyaları var?

 28. rambo_ft_avatar

  indirdiğim dosyada boot.img hariç o diğer 2 dosya yok dostum sence neden böyle oldu 🙂

 29. rambo_ft_avatar
  5 ay önce

  Acil YARDIM LÜTFEN !!!!
  Hocam zenfone (eski sürümler için – 4-5-6) için asus tüm desteği kesmiş. Kendi sitesindeki tüm sayfalar silinmiş. hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. sayfalar kapatılmış. Şu anda tüm internette (xda felan dahil) tek kaynak sizsiniz. İngilizce siteler de dahil. Bu sebeple lütfen tüm romları (orjinal romları) tek bir sayfa altında ve alternatif yükleyiciler ile (mega-yandex vs… Ayrıca yandex uploadlarını hiç silmiyor. lütfen yandexten de yükleyin) paylaşabilir misiniz?
  Özellikle ve özellikle ZenFone 6 A601CG (Z002-T00G) cihazı için sürüm düşürme (6.2.2 ve 6.3.3) ile en son güncellemesi olan 3.24.40.87 (ve bunu yüklemek için gerekli olan son güncelleme 2.22.X.X (x.x i hatırlamadım) yi de yükler misiniz) şu anda OTA dahil hiçbir şekilde bu versiyonlar ve güncellemeler yok.. Ayrıca uygulamaları da Google play store üzerinden çekmişler…. (Android 5.0 ve altı olanlar ile x86 sürümlerini…. ) şu anda sadece en güncel zenfone için destek ve uygulama var…. bu durum çı-ok üzücü 🙁 lütfen yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.