1. Homepage
 2. Telefon & Tablet
 3. ASUS ZenFone'larda Bootloader Kilidi Açma ve Kapatma

ASUS ZenFone'larda Bootloader Kilidi Açma ve Kapatma


Zenfone’larda kernel değişimleri için bootloader kilidinin açık olması gerekir. Ancak bootloader kilidinin açılması aynı zamanda yazılımsal sorunlar yönünden garantiyi de etkilediğinden kapatılması da gereklidir. Bu yazıda bootloader kilidinin nasıl açılıp-kapatıldığını anlatıyorum.

Uyarı!
Bu konu ile alakalı yeni makale hazırlandı! İlgili makaleye gidin: ASUS ZenFone’ların Bootloader Kilidini Açma Rehberi

Zenfone 4 Bootloader Kilidini Açma

Talimatlar:

 1. Buraya tıklayarak ZIP arşivini indirin.
 2. ZIP arşivini bir klasöre çıkarın.
 3. Arşivin içinden çıkan Unlock_Tool_A400_v8.1.apk dosyasını telefonunuza kopyalayın.
 4. Telefonunuzun Dosya Yöneticisi’nden uygulamayı yükleyin.
 5. Uygulamayı çalıştırıp talimatları izleyin.

Zenfone 4 Bootloader Kilidini Kapatma

Bootloader kilidini kapatmak için, Zenfone 4’ünüze orjinal romu flaşlamanız gerekmektedir.

İşlem basamakları:

 1. Bu linkte anlatılanlara bakarak telefonunuzun derleme numarasına ait güncelleme dosyasını indirin. Ancak güncelleme yapmayın, sadece dosyayı indirin.
 2. Bu linkten yararlanarak Windows İçin sayfasından USB sürücülerini, ASUS PC Link‘i ve ADB Fastboot arşivini indirin. USB sürücülerini ve ASUS PC Link‘i yükleyin. ADB Fastboot arşivini ise masaüstüne bir klasöre çıkarın.
 3. Telefonunuzu kapatın ve DroidBoot menüsüne erişin (nasıl mı? tıklayın)
 4. DroidBoot menüsündeyken Recovery menüsüne erişin. Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşmışsanız doğru yapmışsınız demektir:
  Zenfone RECOVERY Ekranı
  Zenfone RECOVERY Ekranı
 5. Şimdi telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra telefondan Apply update from ADB‘ye giriş yapın ve öyle bırakın.
 6. Az önce indirdiğiniz telefonunuzun derleme numarasıyla aynı olan güncelleme dosyasını, yine az önce indirip masaüstünde bir klasöre çıkardığınız ADB Fastboot klasörünün içine kopyalayın. Güncelleme dosyasının adını update.zip olarak değiştirin.
 7. ADB Fastboot klasörünün içerisinde herhangi boş bir alana farenin sağ tuşuyla tıklayıp Komut penceresini burada aç‘ı seçin.
 8. Aşağıdaki komutu yazın ve klavyeden Enter tuşuna basın:
  adb sideload update.zip
 9. Telefonunuzun ekranını kontrol edin. Bir yazı görünecek ve rakamlarla yüzde (%) ilerlemesini gösterecektir. Bu işlemi telefon ekranından takip edin. Tamamlandığında telefon kendiliğinden kapanıp açılmazsa kendiniz güç düğmesini 4 saniye basılı tutup telefonu kapatın daha sonra açın.İşlem tamamlandığında ekranda eğer “Failure, Error” gibi yazılar görünürse işlem başarısız oldu demektir. Muhtemelen güncelleme dosyası telefonunuzda uyumlu değil. WW ile adlandırılmış telefonunuzun derleme numarasına ait güncelleme dosyasını tekrar indirin ve aynı işlemleri tekrarlayın.
 10. Bitti. Artık Bootloader kilidiniz kapanmıştır.[/nextpage]

Zenfone 5 Bootloader Kilidini Açma

Talimatlar:

1. Bu linke bakarak USB hata ayıklamasını etkinleştirin.

2. Bu linkten yararlanarak Windows İçin sayfasından USB sürücülerini, ASUS PC Link‘i indirip yükleyin.

3. Bu linkten ZenFone 5 Bootloader Kilidi Açıcı.rar arşivini indirip masaüstünde bir klasöre çıkarın (Rar şifresi: SiberKalem.com)

4. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.

5. Masaüstüne çıkardığınız klasörün içindeki ZenFone 5 Bootloader Kilidi Açıcı.bat dosyasına çift tıklayarak çalıştırın. Telefonunuzun ekranında onay isteği görürseniz izin verin.

6. Telefonunuz kapanıp DroidBoot ekranında açılacak, flaşlama işlemleri yapılacak, bu esnada telefonunuz birkaç kez yeniden başlayacaktır. İşlem bitince telefonunuz açılacaktır ve işletim sistemi yükleme ekranını göreceksiniz.

Not: Eğer telefonunuz kapanıpta açılmaz ise, USB kablosunu çıkarıp güç düğmesini 10 saniye kadar basılı tutun. Daha sonra güç düğmesini bırakıp 1-2 saniye sonra tekrar güç düğmesini basılı tutun. Böylece telefonunuz açılacaktır.

Eğer telefonunuzda USB logosuyla karşılaşırsanız buraya bakarak DroidBoot ekranına erişip REBOOT’u seçin.

Zenfone 5 Bootloader Kilidini Kapatma

Bunun için bu linkteki video rehberini izleyerek telefonunuza orjinal rom‘u tekrar flaşlamalısınız.

Zenfone 6 Bootloader Kilidini Açma

Talimatlar:

 1. Bu linkten yararlanarak Windows İçin sayfasından USB sürücülerini, ASUS PC Link‘i indirin. Ardından buraya tıklayarak Zenfone-6-Bootloader-Dosyaları.zip’i indirin. USB sürücülerini ve ASUS PC Link‘i yükleyin. Zenfone-6-Bootloader-Dosyaları.zip arşivini ise masaüstünde bir klasöre çıkarın.
 2. Telefonunuzu kapatın ve DroidBoot menüsüne erişin (nasıl mı? tıklayın)
 3. Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Az önce masaüstüne çıkardığınız klasörü açın ve boş bir alana farenin sağ tuşuyla tıklayıp Komut penceresini burada aç‘ı seçin. Komut penceresine aşağıdaki komutları girin, her komut girişinizde telefon ekranından işlemin bitmesini kontrol edin, bir işlem bitince diğer komuta geçin (her satırdaki kodu ayrı ayrı girip her seferinde klavyenin Enter tuşuna basın):
  fastboot flash dnx dnx_fwr_ctp_a600cg.bin
  fastboot flash ifwi ifwi_ctp_a600cg_unlock.bin
  fastboot reboot-bootloader
  
 4. İşlem bittiğinde telefonunuz bir kez yeniden başlatılacaktır. DroidBoot’tan REBOOT seçin. Artık bootloader kilidiniz açılmıştır.

Zenfone 6 Bootloader Kilidini Kapatma

Talimatlar:

 1. Kilidi açma ile aynı yolu izleyeceksiniz. Sadece gireceğiniz komutlar biraz farklılık gösterecektir. Yukarıdaki talimatlarda Komut ekranına kod girme aşamasına gelin ve bu sefer aşağıdaki kodları girin (yukarıda anlatılan ve işlem yapılan aynı klasörde kod gireceksiniz):
  fastboot flash dnx dnx_fwr_ctp_a600cg.bin
  fastboot flash ifwi ifwi_ctp_a600cg.bin
  fastboot reboot-bootloader
  
 2. İşlem bittiğinde telefonunuz bir kez yeniden başlatılacaktır. DroidBoot’tan REBOOT seçin. Artık bootloader kilidiniz açılmıştır.
Write a Comment

About Author

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Write a Comment

Comments (102)

 1. telefone unlock bootlader yaptım telefon açılmıyor ne yapabilirim acil yardım lütfen zenfone 2 z551ml

 2. 4 years ago

  Merhaba benim telefonum zenfone selfie marsmallow telefpnumu root yapmak istiyorum olmuyor daha öncesinde kilit açma uygulasını çalıştırıyorum durduruldu hatası veriyor selfie marsmallow için boot kilidi açma uygulaması varmı acaba yada selfie marsmallow telefonunu rootlayan arkafaş varmı varsa yardımcı olabilirmi tşk ederin

 3. 4 years ago

  waiting for device de kaldı ne yapmam gerekiyor

 4. Zenfone 2 laser (ze550kl) bootloader kilidini kapatma hakkında yardımcı olurmusunuz

 5. neden sorularimi onaylamiyorsunuz? ve sorularimi cevaplamiyorsunuz?

 6. 5 years ago

  hocam bootloader kilidi açık kalorsa ne olur yani şu anda acık kapatmasam zararı olurmu son stock roma döndükten sonra root dışında bişey yapmadım fastbootla işim yok başka bi zararı olurmu

 7. Teşekkür ederim splash kısmını yapmamıştım şimdi yapacağım umarım düzelir tekrar teşekkürler.

 8. Lütfen yardım edin telefonum zenfone 2, kilidi kaldırdığım için açılış ekranı beyaz oldu onu düzeltmemizin bi yolu yokmu bi yolu yok mu?

  • Furkan Güneş

   Yedek alıp ASUS Zenfone Kurtarma & Orjinal ROM Flaşlama Rehberine bakın ve bu rehberdeki işlemlere bakarak aşağıdaki uygulamayı yapın.
   En son sürüm güncelleme dosyasını indirin.
   Güncelleme dosyasının içinden splash.bin ve boot.img dosyasını platform-tools içerisine atın.
   Telefonunuzu DroidBoot moduna alın.
   platform-tools klasörünün içinde komut penceresini açın ve aşağıdaki komutları sırasıyla girin:
   fastboot flash splash splash.bin
   fastboot flash boot boot.img
   Sonra droidboot’tan NORMAL BOOT’u seçip telefonu yeniden başlatın.
   Bu dediklerimi yapamadıysanız, yukarıda linkini verdiğim rehberi baz alıp bu yazdıklarımı es geçin.

   • hocam bi sorum daha var ben daha önceden bootloader kapatma işlemlerini yapmıştım dediğiniz şimdi splashscreen.img dosyasını flaşlamaya çalışıyorum ama flaşlamıyor acaba bootloader kilidi kapandıda o yüzden mi yapmıyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

    • Furkan Güneş

     Hayır, bootloader kilidi ile alakası yok. Demek ki fastboot dosyayı tanıyamıyor ve flaşlamıyor. Bunun yerine boot.img dosyasını flaşlayın.

     • fastboot flash splash splash.bin bu dediğiniz olay olmuyor onun .img yazıyoruz fastboot flash splash splash.img böyle ama acaba ismden bi sıkıntı mı var bizdeki splashscreen.img yani böyle mi yazmalıyız fastboot flash splash splashscreen.img ve ya
      fastboot flash splashscreen splashscreen.img böyle mi yazmalıyız

     • Furkan Güneş

      Dosya adı ve uzantısı neyse onu yazmalısınız. Genellikle splash.bin olur. Bunun flaşlaması ise şöyledir:
      fastboot flash splash splash.bin
      Ancak ZenFone’larda aynı dosya fastboot’ta flaşlanamayabiliyor.

 9. Hocam Asus zenfone 5 telefon kullanıyorum güç düğmesi bozuldu telefonu açamıyorum yardımcı olur musunuz

  • Furkan Güneş

   Güç düğmesi hiçbir şekilde basılmıyor mu?
   Güç düğmesi basılıyorsa, güç düğmesinin arka kapaktaki basmak için kullanılan kalıbı mı bozulmuş?
   Güç düğmesi hasar görmemiş ama yazılımsal olarak telefon güç düğmesine tepki mi vermiyor?

 10. hocam android 4.4 yüklü android 5 i manuel yüklemek için telefona rootlamak gerekiyormuş pc ye taktığımda cıhazın olduğu kısıma asusun kendi sitesinden indirdiğim UL-ASUS_T00F-CHT-3.24.40.87-user.zip isimli dosyayı kök dizinine taşıyamıyorum. senin verdiğin doyayı yüklemaya çalışken program yüklenmedi uyarısı alıyorum. bu konu da yardımcı olurmusun facebook app güncellendi şimdi facebook app yüzünden android 5 yüklemek istiyorum.
  facebook app şu an çalışmıyor takılı kalıyor kullanıcı adı şifre kısmı bir türlü gelmiyor.

  • 5 years ago

   rootlamaya gerek yok. indirdiğiniz dosyayı kök dizine de taşımanıza gerek yok. telefon hafızasına ya da sd kart a atmalısınız. yalnız dikkat edin indirdiğiniz dosya cht sürüm olmayacak. ww sürüm indirmelisiniz. dosyayı attığınızda telefon otomatik görecektir. görmezse yeniden başlatmayı deneyin.

 11. Zenfone 2 (ze551ml) telofonuma twrp kurmak için bootloaderını açtım geri kapatma şansım yokum güncelmme fln almıycak yazıyodu orjinal roma döndüm ama hala ekran açılırken beyaz renk oluyor ne yapabilirim?

 12. boot loader kilidini açtım telefonda ara ara donmalar oluyor sürekli kapatıp açmam gerekiyor ne yapmam lazım yardım lütfen

 13. bootloader kilidini açınca dokunmatik çalışmıyor neden lütfen yardım edin

 14. Bootloader Kilidini Açınca Kamera Çalışmıyor Siyah Ekran Oluyor Acaba Nedendir ?
  -Fabrika ayarlarına sıfırladım yine aynı
  -Sizin camera not found başlıklı yazınızdan düzelttim başka rom yükliyemiyorum bu sebebden

 15. ZEN 6 LOLLIPOP
  https://siberkalem.com/zenfonelarda-bootloader-kilidi-acma-ve-kapatma-2774/6/
  Geliştirici Bülent Cömert ve Rambo Sizlerden ALLAH Razı olsun.
  Radyo aktif gelen arama esnasında da denedim SÜPER çalışıyor

 16. 5 years ago

  Telefonumun tus kilidiyle kitliyorum bir sure sonra elime aldigimda guc duymesine bassamda acilmiyor yukarida mesaj geldigine dair bildirim isigi yaniyor fakat ekran acilmiyor kapatip tekrar aciyorum gunde 78 defa gerceklesiyor bu durum ne yapabilirim

 17. Hocam Ben bootlader kilitidi açtım ama bir sorun oluştu dokunmatik algıılamıyor lütfen bir yardım edin

 18. bende açılmadı bağlantı hatası felan diyo ama internet full

 19. zenfone 2 aldim kurulum ve btn guncellemeleri yaptim tlfon ekrani kitliyorum (ekran cift tikliyorum ) tekrar aciyorum siyah ekranda asus searc …. altta intel yazisi ckiyor bekliyor 5 saniye kadar ekran geliyor ama hat yok net yok 1 dakika kadar hat bekliyorum 2-3 dakika kadar net bekliyorum sarj takiyorum surekli o siyah ekran cikip duruyor asus ….. yazan telefon ate gibi oluyor ve bunu kendi kendine yaptii icin 4 saatte sarj bitirdi tlfonu alaj 1 gn oldu deli oldum yapamgyorum ltfen yardim acil

 20. zenfone 2 telefonum var ekran kontrolsüzce devamlı kapanıp açılıyor ve tercih edilen uygulamalara hızlı erişim için daire boyunca kaydırın diye bişey geliyor ve hemen gidiyor telefonu kullanamıyorum bilgisi olan lütfen paylaşsın bi kere daha yapmıştı bunu netten bakıp düzeltmiştim ama nasıl yapıldığını unuttum. 🙁

 21. 5 years ago

  bu bootloader açıcı lollipop için uygun değil mi ? (zenfone 5 501cg)

 22. 5 years ago

  bootloader kilidini açınca kamera bozuldu kamera kurtarma yapınca bootloader kilitleniyo ne yapabilirim … teşşekkürler

 23. Merhaba ben yapmayi denedim yuklenirken telefonum acilmadi sizin dediginiz gibi 10 sanaiye power tusuna bastigimda acildi bunu yapmanin baska bir yolu varmi bide asus zenfone 5 lite (A502CG) icin lolipop beta surumu yayinlarmisiniz simdiden ilgi ve alkaniz icin teşekkürler

  • Furkan Güneş

   A502CG için bootloader kilidi açma yolu olarak ZenFone 5’i deneyin. Eğer olmuyorsa, uyumsuz olduğundan olabilir.
   A502CG için herhangi bir Lollipop yayımlanmadı. Rom geliştiricileri de A502CG için herhangi beta bir Lollipop sürümü yapmadı malesef.

 24. Merhaba, droidboot ekranında last successful flash log seçeneği yok yukarıdaki ekran gibi, lollipop kullanıyorum nasıl bulabilirim o seçeneği

 25. 5 years ago

  Furkan Güneş {Rambo_FT} ustadım Bootloader kilidini kapama bölümünde zenfone5 içinde zenfone6 için de sanırım kopyala yapıştırdan kaynaklanan aynı bilgi ve kodlar var bir bakarsan sevinirim. hatalı bir işlem yapmasınlar kullanıcılar. PM atamadım o sebeble buradan yazıyorum.
  Ayrıca yeri burası değil ama cevap tek olsun diye şunu da sorayım, Zenmotion modunu kaldırma işlemi de var mı varsa nasıl paylaşırsan sevinirim.
  iyi çalışmalar

  • Furkan Güneş

   Uyarı için teşekkürler, linklerdeki karmaşa giderildi.
   ZenMotion kaldırma işlemi yok ne yazık ki. Bunun için orjinal rom’u tekrar flaşlamak gerekmektedir.

 26. Selam Arkadaşlar; Ben zenfone 6 kullanıcısıyım ve android 4.4.2 vardı. Bunu android 5.0 sürümüne yükselttim.. Fakat beğenmedim. Çünkü birçok şeyi kısıtlıyordu… Sonra tekrar android 4.4.2 sürümüne dönmek istedim. Bunun için UL-ASUS_T00F-WW-6.3.3.3-user.zip / UL-ASUS_T00F-WW-6.2.2.2-user.zip dosyalarının tekrar cihaza sırasıyla yüklemem gerektiği söylendi. Önce asus sitesinden UL-ASUS_T00F-WW-6.3.3.3-user.zip dosyasını indirdim ve telefona kurdum. Hiçbir sorun çıkmadı. Daha sonra UL-ASUS_T00F-WW-6.2.2.2-user.zipindirdim ve telefona yükledim. Yeni sistem bilgisi yükle mesajını alınca telefona yüklemeye başladı. Herşey düzgün gidiyordu. Fakat belli bir süre sonra “ASUS” ve “Andorid” logosunda durdu. 10-15 dakika beklediğim halde hiçbir hareket yoktu. Ve öylece kaldı. Kapatıyorum ve tekrar açıyorum Asus ve Android logosunda kalıyor. Ne yapmamı önerirsiniz.??

 27. Üstad ben gösterdiğiniz yontem ile bootloader kilidi açtım. Fakat telefonun açılınca dokunmatiği etgisiz hale geldi. Birkaç deneme yaptım droid boot u yeniden başlattım düzeldi. Bilgilendirme olarak yazıya ekleyebilirsiniz

 28. https://siberkalem.com/zenfone-5-ozel-romu-resurrection-remix-v5-5-4-6071/
  Linkteki rom’u kurduktan sonra beğenmeyip orjinal rom’a döndüm fakat telefon donup reset atmaya başladı, anlatımları uyguladım defalarca Kitkat Lolipop kurdum fakat düzelmedi, ne yapmam gerekli?

 29. zenfone 6 kullanıyorum telefon ekran kilidine geçmez oldu. Kapatıp açtıktan sonra düzeliyor fakat tekrar aynı duruma geçiyor. düzelmesi için ne yapmam gerekiyor.

 30. 6 years ago

  Ben asusun sitesinde verdiği uygulama ile bootloader kilidini açtım. Gözüme çarpan bi değişiklik açılırken Asus yazısı siyah arka font ise beyazdı. Eğer sizin bu üstte verdiğiniz metodla kapatmaya çalışırsam bootloader kilidi kapanır mı. Çünkü uygulamada geri dönüşü yoktur yazıyo.

 31. 6 years ago

  Asusun bu linkte http://www.asus.com/tr/Phones/ZenFone_5_A501CG/HelpDesk_Download/ araçlar sekmesinde verdiği unlock app i ile yapabilir miyiz hocam,daha mı kolay olur?

 32. 6 years ago

  Zenfone 5 icin bootloader kilidinin acik olup olmadigini nasil anlarim?

 33. 6 years ago

  Olmuyor Off Dosyaları Flashladım Yaptım Dediginizi Ama Ginede Philz Recovery i flashlarken failed diyo

 34. .img failed gibi bir hata alıyorum .raw dosyasında ayni işlemi uygulasam bile

 35. zenfone 4 kullanıcısıyım bootloaderı kapatmak istiyorum lollipop güncellemesini yükleyebilmek için nasıl yapabilirim

  • Furkan Güneş

   Android 5.0 güncellemesini manuel güncelleme yoluyla yüklerseniz Bootloader kilidi kapatılmış olacaktır.

   • Asus un kendi sitesinden su anki 6.6.3 sürümünü indirip dahili hafiza ya attıktan sonra yuklem e işleminde yüklerken hata uyarısı çıkıyor ve telefon tekrar açılıyor güncelleme yapmıyor

 36. TWRP Recovery, ART vs zırvalıklarının çalışmama nedeni bootloader’in kilitli olması mı?

  • Furkan Güneş

   TWRP Recovery bende çalıştıramadım ancak ART’nin bootloader ile bir alakası yok. ART için söylenen dosyanın benzerleri de aynı konumda mevcut, aynı işlemleri onlara da uygulayınca çalışabilir. TWRP ve CWM anlatımları çok zayıf kalmış, anlatımda “Tüm dosyaları bir klasörde toplayın” deniliyor, bu oldukça saçma çünkü içerisindeki install.bat dosyası düzgün çalışmıyor, ilk satırdaki komut hata veriyor.
   TWRP yerine size daha iyi çalışan PhilZ Recovery öneririm: https://siberkalem.com/zenfone-5-icin-dokunmatik-philz-recovery-3222/

   • Bulild.prop’un bulunduğu konumdaki adı uzun olan diğer dosyalardan mı bahsediyorsunuz? O dosyaların da içinde aynı dizin var çünkü, sonu libdvm.so ile biten.

 37. 6 years ago

  zenfone 6 kullanıcısıyım.Bootloader kilidi kapalı olursa orjinal Firmware yada orjinal üst/alt sürüm Firmware yükleyemezmiyim?

 38. 6 years ago

  zenfone 6 için cwm tarzı recovery varmı yoksa zenfone 5 deki recovery düzenlenebilirmi nasıl yapabiliriz.

 39. Boot Loader Kilidinin Açık Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz ?

  • Furkan Güneş

   Asus’un böyle bir kontrol mekanizması Zenfone’da yok. Bootloader kilidinin açık olup olmadığını bilmiyorsanız, Bootloader kilidini kapatarak böylece kapalı olduğundan emin olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.