1. Ana Sayfa
 2. Telefon & Tablet
 3. Zenfone'larda Gizlenmiş ART (Android Run Time) Modunu Açma

Zenfone'larda Gizlenmiş ART (Android Run Time) Modunu Açma

zenfone-art-slayt

Android 4.4 KitKat’ın yeniliklerinden biri olan ART (Android Run Time) sanal makinesi, varsayılan olarak kullanılan Dalvik sanal makinesinin yerine geçebilmesiydi. ART hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Asus, ART sanal makinesini Zenfone’larda gizlemiş durumda. Bu yüzden hiçbir şekilde kullanımı mümkün değildi ta ki yeni çözüm bulunana dek. Artık Android’in ART motorunu kullanabilirsiniz. Bunun için tek gereken şey: ROOT!

Yazının devamı için aşağıdan sayfayı değiştirin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (22)

 1. build.prop dosyasını değiştirdim yeniden başlattım ama uygulamalar güncellene ekranı falan gelmedi.
  burda birden fazla .prop dosyası var acaba başkasına mı müdahele etmek gerekiyor.
  art a geçmedi yani.
  nerde hata yapıyorum acaba?
  system/ altındaki build.prob dosyasının içeriğini değiştirip yeniden başlattım.
  hatta orda bide .bak dosysı oluştu acaba ondan mı dedim onuda silip yeniden başlattım sonuç aynı.

 2. 5 sene önce

  Build.prop yerine build.aXXX.cg.prop’daki yeri düzenledim açılışı felan normal oldu ama telefonda büyük bi kasıntı var bootloopa felan girmiyor benden başka birisi de deneyim yardımcı olursa sevinirim 🙂

 3. Geçiş olmadı,
  Yazdığınız gibi libart.so olarak değiştirdim normal olarak açıldı,
  /data/property klasöründe persist.sys.dalvik.vm.lib adlı bir dosya var ve içerisinde libdvm.so yazıyor,
  Yabancı bir forumda bir kullanıcı bu dosyanın varlığından bahsetmiş ve bir adb kodu yazmış, pek anlamadım fakat sanırım dosyanın içeriğini libdvm.so->libart.so yapmamız gerekiyor.
  Telefonu kısa sürede çok kez bozup düzelttim tekrar uğraşmak istemiyorum, değişiklikten sonra telefonu yeniden başlatsam cihaz ART’a geçer mi?

  • Furkan Güneş

   Yabancı kaynaktan aldığım bilgi bu şekildeydi. Telefonu yeniden başlattığınızda cihazın ART moduna geçmesi gerekmektedir.

   • Yine geçmedi, siz denediniz mi? Son güncellemenin getirdiği bir kısıtlama olabilir belki.

    • Furkan Güneş

     Evet, denedim fakat ben de bir değişiklik gözlemleyemedim.

     • 6 sene önce

      Rambo_FT@ hocam build.propta dediğiniz yeri değiştirdim fakat normal açılma süresinde açıldı ve birşey değişmedi mustafa kardeşimin yaptığı gibi bende yaptım fakat persist.sys.dalvik.vm.lib adlı dosyayı değiştirince açılış ekranında kalıyor (heralde oldu dedim) 35-40 dakika bekledim fakat açılmayınca formatlamak zorunda kaldm

     • Furkan Güneş

      Benim söylemediğim yöntemleri yapmaya çalışmayın, bu tür düzenlemeler kritik düzenlemelerdir, en küçük hatada mecburen formatlamak zorunda kalırsınız.
      Tavsiyem build.prop dosyasının bulunduğu yerdeki diğer tüm build.prop dosyalarının içinde de aynı işlemi yapmanızdır. Sistem hangisini kullanıyor bilemiyoruz çünkü.

 4. Geçiş Olmadı Yazılmış ,
  Ben ZenFone 6 Kullanmaktayım.
  libart.so diye bi kütüphane yok telde orada bi hata var sanırım…
  libandroid_runtime.so adında kütüphanesiyle karşılaştım…
  Sanırım Kütüphanenin Adını Yanlış Yazdınız…

  • Furkan Güneş

   Bazı Zenfone’larda bu dosya güvenlik amacıyla sistemde bulunmamaktadır. Bu yüzden değişiklik yapsanız bile ART’ye geçemiyorsunuz. Bahsettiğiniz dosyanın bir alakası yoktur.

 5. Dedeğiniz gibi yaptım hiç bişey olmadı.

 6. Bayağı uğraştım kendimde bir şeyler denedim fakat art geçiş söz konusu değil 🙁

 7. Rambo helalin var eli öpülesi adamsın cansın ciğersin yemin ediyom. 🙂 S5 Note4 gibi hatta ve hatta casper via v5 de bile bunu rahatlık ile yapabilirken asus da olmaması canımı sıkmıştı fakat yetiştin imdadıma büyüksün 😀

 8. Ben telefonu rootlayarak ART’ye geçiş yaptım. Ancak söylediğiniz gibi 15-20 dakika süren bir geçiş olmadı. Telefon yeniden başladıktan sonra tekrar build.prop dosyasına baktım, ART’ye geçmiş olarak görünüyor. Telefonu unroot yaptım ve tekrar kontrol ettim, halen ART modunda görünüyor. Telefonum şu an ART modunda mı, yoksa sadece görünüş mü öyle?

  • Furkan Güneş
   6 sene önce

   build.prop dosyanıza bakın, “persist.sys.dalvik.vm.lib=libart.so” şeklinde bir yazı var mı kontrol edin. Telefon ART moduna geçmemiş, eğer geçseydi telefonu yeniden başlattığınızda ilk açılış uzun sürecekti.
   Ayrıca ART modunda bazı uygulamaların (Whatsapp gibi) çalışmaması gerekiyor çünkü henüz uyumlu değiller. Whatsapp yükleyerek ART’nin açık olup olmadığını anlayabilirsiniz.

   • Açılış çok kısa art moduna geçtiğimi nasıl anlarım

    • Furkan Güneş
     6 sene önce

     Eğer işlemleri doğru yaptıysanız RAM kullanımı artacak ve uygulamaların yanıt verme (açılış hızları ve tepkileri) süresleri kısalacaktır.

 9. Peki bunu yapmanın ne gibi avantajları var?

 10. Bu nedemek.Bunu yaptıktan sonra telefon için ne gibi değişiklik olacak.yapı ca ne olacak .ne ise yarar ki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.