İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Güncelleme Haberleri
 3. ZenTalk'da ZenFone 5/6 için 3.24.40.78 Güncellemesi Sorunlu Kabul Edildi!

ZenTalk'da ZenFone 5/6 için 3.24.40.78 Güncellemesi Sorunlu Kabul Edildi!

ASUS’un ZenFone 5 ve 6 için sunduğu son Lollipop derleme güncellemesi ile ilgili ZenTalk’da bir kullanıcının detaylı yaptığı araştırma ve gözlemlemeler sonucu sorunlu olduğu kabul edildi.
Bilindiği üzere ASUS, ZenFone 2 serisine başladığından beridir, son KitKat güncellemesinden sonra kötü güncelleme politikası izlemeye başladı. ZenFone 4/5/6‘lardaki sorunlu güncellemeler bir yana, ZenFone 2‘lerde de farklı sorunlu güncellemelerin sürekli dağıtılması akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.
ZenTalk üzerinde detaylı araştırma yapan ve bu araştırmalarını düzenli bir şekilde üyelerle paylaşan Ng Kok Yu rumuzlu üyenin, son güncelleme hakkındaki fikri kimseyi şaşırtmadı. Zira son güncellemenin stabil olmadığına kanaat getiren Ng Kok Yu, bunu yaptığı gözlemlere dayandırdı. Haklı olduğu kesin, çünkü bu güncelleme sürümünde sorun yaşamayan yok.
Bu üyenin detaylı araştırma yaptığı konu, ASUS forum moderatörleri tarafından “Read” yani “Okunmalı” şeklinde işaretlendiği görüyoruz. Bu da gösteriyor ki, bu üyenin yaptığı araştırmalar ciddi anlam taşıyor. Bahsettiğim konuya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Ng Kok Yu rumuzlu üyenin güncellemenin stabil olmadığı kanısına varmasını sağlayan sebepler şu şekilde sıralanmış:

 1. Ekran kendiliğinden açılıyor
 2. Güç tasarruf modu ve ASUS servisleri çöküyor
 3. Güncelleme başarıyla yüklenemiyor
 4. WiFi sorunu
 5. Çift sim kart sorunu
 6. Tarayıcıda bazen HD videolar yürütülemiyor
 7. GPS sorunu

Bu güncelleme ayrıca gelişmiş modifikasyon için (bootloader kilidini açmak vb.) stabil değil; donma, yeniden başlama ve açılış ekranında kalma durumlarına neden oluyor.

Şimdi Ne Olacak?

ASUS’un acilen yeni bir düzeltme güncellemesini kullanıcılara dağıtması gerekiyor.
Başarısız güncelleme politikasını nihayete erdirip kullanıcıları tekrar ZenFone’lara ısındırabilecek mi yoksa henüz yeni başladığı akıllı telefon yarışında bu dönemi bir fiyasko olarak mı hatırlayacağız, bunu zaman gösterecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Webmaster'lığın yanında kendi açtığım web sitelerimde editörlük yapmaktayım. Teknoloji, bilim, evren ve bunlarla ilgili her türlü film, dizi, haber ve diğer içerikler ilgi alanıma girmektedir. Önemli bulduklarımı paylaşmaktan asla çekinmem, yeter ki zaman bulayım.

Yorum Yap

Yorumlar (26)

 1. rambo_ft_avatar

  1, 2 ve 7. sorunlar bende de mevcut. İlk sorun mesela, ekran açılıp kapanıyor art arda. Fark ettim ki bu genelde “hücresel veri” açık iken oluyor. Özellikle de şebeke çekmeyen yerdeyseniz kendiliğinden ekran açılıp kapanıyor, hatta kilitleniyor. (Bu kilitlenme, Google smart kilit ile alakalı olabilir ama bu da sistemin bugu. Ben açıp kapatmama ragmen, uygulamayı ve google uygulamalarını sıfırlamama rağmen ekran kilitlenişyorsa, demek ki sistem sorunu bu.)

 2. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Pabucu dama atmalı artık zenfonların ,donanıma kanıp alıyoruz ama bir okadarda sorun yaşıyoruz.Zenfone 5 in Sağladıgı ekran süresi öldürüyor insanı,asus pişmanlıktır benim kanaatimce.Almayınız aldırmayınız .

 3. rambo_ft_avatar

  Bende buradaki sorunlardan bir tek wifi ve başka sorunlar var;
  — Şarj olurken ekran açılmaması (5-6 kez)
  — Wifi Açıkken Wifi Simgesinin Kaybolması.
  — Donma ve çalışmayı durdu hatalarının sürekliliği
  — Telefonu kendi kendine başlatması (1 kez oldu)
  Güzel bir açıklama olmuş. Teşekkürler Rambı_FT paylaşımın için. Asus müşteri hizmetleriyle yaptığım görüşmede 5.0 Son Güncellemedir denildi. 5.1 ve 5.1.1 Güncellemeyi almayacaklarını sadece iyileştirilmiş bir güncelleme verileceği söylendi. İnşallah sorunsuz bir güncelleme gelir bizde rahat ederiz.

 4. rambo_ft_avatar

  – tam dolu şarjlı iken 1 gecede (yaklaşık 6 saatte) pil şarj yüzdesinin %2’ye düştüğünü gördüm!.. tabii bir anlam veremedim!
  – kullanmakta olduğum şebeke ile ağ bağlantısı zaman zaman kesiliyor, bakıyorum : SIM 1 mevcut/takılı iken, “SIM 1 mevcut değil” oluyor!!.. bu durumda yeniden başlatıyorum telefonu mecburen…
  -pil ömrü sorunu var; bir oyunda çabucak yiyor pili…. gerçi pil ömrü kurulu diğer uygulamalara göre de değişir ama öyle çok pil yiyen bir uygulamam da yok!..
  – oyun oynarken ısınıyor!.. Bakıyorum; 65-70 derece (cpu temp ile)…
  velhasılı; sorunlar var!

 5. rambo_ft_avatar

  Bende bahsedilen sorunlar olmuyor hiç. Farklı olarak karşılaştığım tek sorun telefon kısa süreli çekmeyen bi yere gelirse sonrasında bir daha şebekeyi görmüyor. Telefonu yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Dokunmatik sapıtma devam ediyor ama çok çok nadiren oluyor. Bunun dışında bir hata ile karşılaşmadım daha.

  • rambo_ft_avatar

   Bu sorun bende de vardı kardeşim lakin, Recovery ADB sideload ile tekrar yazılım yükledim bu sorun düzeldi. Şu an tek sorunum şarjın çok gidiyor olması maalesef.

 6. rambo_ft_avatar

  Bende olan tek bir sorun 5.0 dan sonra telefon donuyo hiçbir tepki vermiyor kapatıp acıyorum ve arama da bazen görüşme baslatınca ekran kararıyor fakat karsıdakı kapatmadıgı sürece gelmiyor

 7. rambo_ft_avatar

  Güncellemede sorun var. Bazı uygulamalar durduruldu hatası pil ömrünün düşmesi gibi.

 8. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Asus bu işi beceremiyor sanıyorum.Galiba yazılım ekibi bu yeniliklere,geliştirmelere yeterli değil,tüm telefon firmalarının yapmış olduğu kadar iş düzeni ve becerisini kendi içerisinde oturtamamış gibi duruyor.Zenfone 5 ve 6 serilerini genel olarak incelediğimizde,bu yazılımlara donanım olarak gayet yeterli bir aygıt ancak ara ara kullanıcılarını forumlarda görüp duyduğumuz kadarı ile yeni nesil android sürümlerine 6.0 ve önceki sürümlerin uyumlu olmadığı,donanımının yetersiz olduğu bilgisi direk olarak ASUS tarafından verildiği belirtiliyor.Bunu asus yetkili kişilerimi dedi yoksa uydurmamıdır bilinmez ama şayet bu sözü asus yetkilileri,müşteri temsilcileri etti ise acilen onlara donanım eğitimi verilmeli veya direk olarak işlerini fesh etmeleri daha mantıklı olacaktır bence.
  Ama neredeyse 1 yıl oldu ve asus tam tarih belirtip şu tarihte,bu tarihte lollipop güncellemesi çıkacak demesine rağmen düzgün,stabil bir sürümünü halen yayınlayamadı.Bizlerde böylesine açıklar ile dolu işletim sistemli asus telefonları ”el bombalarını” cebimizde taşıyoruz.Bu genel olarak asus’a güvenimin tamamen kaybolmasına ve birdaha da kesinlikle tercihim olmamasına neden olmuştur.Çünki verilen söz taraflarınca tutulamıyor,asus müşteri hizmetlerinin yurt dışı başka birşey diyor yurt içi başka birşey.piyasaya yeni çıkarmış olduğu ürününün desteğini kesiyor,bir yenilik sunamıyor veya sunmuyor ve kimseyi muhatap alıp bir açıklama bile getirmemekteler.Nasıl işin içinden çıkılamaz bir durumdurki bir güncelleme aylardır stabil duruma getirilemiyor,kullanıcıya sunulamıyor bunu ASUS kendi içerisinde bir tartışmalı bence.
  Son olarak asus, kullanıcılarına bu şekilde davrandığı sürece değil zenfone 2,3,4 gibi serileri 200,300,400’e kadar model de çıkarsa bu modelleri altın tepside kullanıcıya sunsa hatta bedavaya bile verse sırf bu hizmet anlayışından dolayı kesinlikle tercihim olmayacaktır.Mümkünse ricam tüm rakip firmaları gibi ellerini çabuk tutup bir an önce güvenli,stabil ve düzgün çalışır sistemlerini kullanıcıya dağıtımlarını aksatmadan,hızlı bir şekilde sunsunlar.Ürünü sattım gerisi ne olursa olsun demesinler.
  teşekkürler.

  • rambo_ft_avatar

   Yazdıklarınızın tümünü okudum, size tamamen hak veriyorum.
   Asus, rekabetin en kızgın olduğu zamanda gerçekten iyi bir hamle yaparak “akıllı telefon rekabetinde artık bende varım!” diyebildi. İlk zamanlar ki güncelleme desteği gerçekten gönüllere taht kuracak cinsten idi. KitKat son sürümün stabilliğini düşündüğümüzde Asus’a helal olsun diyoruz. Ancak her ne olduysa ZenFone 2’nin çıkışıyla güncellemeler sarpa sardı.
   Tuhaf olan bir durum var: Asus’un Android uygulamaları mükemmel bir şekilde sürekl geliştirilip güncelleniyor. Acaba Asus’un iki farklı geliştirici grubu mu var? Biri işini iyi yaparken diğeri tökezliyor.
   Asus sadece ZenFone 4/5/6 modellerinde değil, ZenFone 2’deki güncelleme desteğinde de tökezledi. Kullanıcılar, güncellemelerin telefonda önemli sorunlara neden olduğunu bildiriyor. En meşhuru ise pilin %15’in altına düşmesi durumunda yaşanan sorunlar. Ayrıca ZenFone 2’ler için henüz bir güncelleme tarihi, planı veya benzer bir açıklaması dahi yok.
   Asus, ZenFone 2’lerle beraber tüm ZenFone serisinde başgösteren kronik sorunlu güncelleme serisine başladı. Rekabetin en kızgın olduğu, neredeyse en küçük hatada bile rekabetin kolayca kaybedilebildiği dönemde böyle hatalar yapmak Asus’a yakışmadı. Asus dediğimizde aklımızda oluşan sağlam firma, sağlam donanım, sağlam destek fikirleri, yerini acemi firma, başarısız firma, zayıf destek fikirlerine bırakıyor.

  • rambo_ft_avatar

   Haklısın. Öncelikle Asus müşteri hizmetleriyle görüştüğümde bana 6.0 Güncellemesinin DONANIM YETERSİZLİĞİ ile ilgili değildir. Sizlere Daha iyi stabil çalışan güncelleme vermeye çalışıyoruz. Ama gene de 6.0 verilmeyecek. Bunların sebebi güncelleme verildikten sonra ortaya çıkan sorunlar bu sorunların çözülmesi.
   Zaten Gördüğümüz üzere ne demişler ucuz mal alma pişman olursun. Bu da öyle bir durum bu özellikte bu fiyatlara başka telefon yok!

   • rambo_ft_avatar

    Bu nedenle Asus bilgisayar markası olarak iyi bir firma iken. Android işinde tökezlediğini görüyoruz. Baktığımızda yeni telefon çıkartıyorlar zenfone go zenfone laser bakıyorsunuz zenfone 5-6’nın 2014 yılındaki fiyatlarıyla aynı. Bakıyoruz gene zenfone 2 ve zoom 2000 liralık telefonda olan özellikleriyle 1200-1300 tl gibi rakamlara satılıyor. Bu işte bir anormallik var zaten. Neden bir firma bu kadar ucuza satar. Tek sebebi var tüketici yakalayabilmek ama şuanda yakaladığı tüketicilerin çoğu asustan şikayetçi. Asus Bu piyasada tökezler ve çekilirse hiç şaşırmayın. İlerideki senelerde böyle bir durum söz konusu olabilir.

  • rambo_ft_avatar

   Haklısın dediklerinde bilgisayar konusunda çok başarılılar. Ancak telefon konusunda öyle değiller geliştirmeleri gerek kendilerini.

 9. rambo_ft_avatar

  Bende Zenfone 4 var ve ben gayet memnunum arkadaşlar bazen kısa süreli hafif kasmalar oluyor onun dışında bir problemi yok. Uygulamalarını da gayet iyi güncelliyor. Sistem guncellemerinde hatalar olabilir ama anlattığınız kadar kötü değil kanımca.

 10. rambo_ft_avatar

  Yöneticiler size birşey sormak istiyorum bootloader kılıdı acan araç galiba arızalıydı benım telin anakart ına hasar verdi garanntiden değiştirdim bu sorun düzeltildimi yada bootloader kılıdı acıcı değiştirildimi telefonuma tekrar uygulayacağım ama yine aynı problem olur diye elim gitmiyor ???

   • rambo_ft_avatar

    e napcaz bootloader kilidi acamicammi simdi ben

    • rambo_ft_avatar

     Her cihazda aynı soruna sebep olmuyor. Tüm cihazların anakartını bozmuyor. Bazı kişilerde böyle bir soruna neden oluyor. Bu işler risklidir, sadece bootloader kilidi açarken değil, telefonun sistemini değiştirecek her hareket telefonun bozulmasına neden olabilir.
     Sizin telefonunuzun anakartının bozulmasına neden olan bootloader kilidini açan uygulama değişmedi, o yüzden ben sorun düzeltilmedi diye belirttim. İsterseniz sorumluluğu üzerinize alıp tekrar bootloader kilidini açmayı deneyin. Telefon bozulmayabilir de, bozulabilir de. Kimse kesin konuşamaz.

 11. rambo_ft_avatar

  Bu güncellemeden sonra artık 505 hatası aldığım oyunu yüklerken hatayı almıyorum. Bunun yerine yükleme bitince yeniden yüklemeye başlıyor. Eğer iptal edersem telefon yeniden başlatılıyor. Bir de 505 hatasının çözümünü bilen var mı? Sanırım tek denemediğim factory reset yapmak.

 12. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Google sağolsun, yaptığı google hizmetleri uygulaması Zenfone serilerini tanımıyor. Zenfone5 cihazıma marketten yüklemeye çalıştığım bazı oyunlar yüklenirken 2 defa indirdiği halde yüklenemedi diyerek hata veriyor ve market buga giriyordu. Yüklemeyi kapatınca da cihaz reset atıyordu. Yoğun bir araştırma sonucu Google ın aynı mail adresini kullandığım eski telefonum olan GalaxyS için uygun apk ları yolladığını tespit ettim. Google üzerinde de cihaz modelini değiştirmeye imkan vermiyor. Apk yükleyerek çözüyorum ben de mecbur sorunu.

 13. rambo_ft_avatar

  Öncelikle paylaşımın için teşekkürler.Bendeki sorunlar ise şu;
  -Batarya performansı (1 dakika da %1 azalıyor ve yaklaşık 3 saate ful şarj oluyor).
  -Uygulama-Sistem durduruldu hatası.
  -HD video oynatamaması.
  -Sosyal uygulamalarda yavaş kalması (Samsung e5 bile snapchat i daha hızlı açıyor).
  -Bazen mesaj yazarken klavyenin kasması.
  -Messenger Whatsapp gibi uygulamarda bildirim gelmemesi/sesi duyulmaması.
  -Yeniden başlatma süresi yaklaşık 1 dakika
  -Telefonun SİM kartı görmemesi ve bunun 5-6 kere denediğimde düzelmesi.

 14. rambo_ft_avatar

  ben zenfone2 nin whatsapp sorunu hariç gayet stabil olduğunu düşünüyorum…

 15. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  Rezalet , Bilseydim Kurmazdım Ama Kurduk Bir Kere…
  En İyisi KitKat Sürümü 40.18 – 40.11 – 40.29 – 40.39 Bu KitKat Sürümlerinden Birine Geçiş Yapıcam Ta Ki Düzgün Güncelleme Gelene Kadar Update’e Gerek Yok…

  • rambo_ft_avatar
   5 sene önce

   Asus’un Bu Kadar Başarısız Olan Lollipop Girişimi Varken ,Hala Lollipop’u Düzeltmeye Çalışması Hata…
   Düzeltmeyide Beceremiyorlar Zaten,Her Seferinde Dahada Kötü…
   Artık Lollipop Değilde Marshmallow üstüne Yogunlaşmalı…

 16. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  3.24.40.87 geldi…

 17. rambo_ft_avatar
  5 sene önce

  ZENFONE PİŞMANLIKTIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.